Ferrata HZS Tatranská Kotlina


História

Via Ferrata HZS v Tatranskej Kotline je najstaršou slovenskou via ferratou. V kameňolome, ktorý sa nachádza na severnom okraji Tatranskej Kotliny, sa v minulosti ťažil vápenec a dolomit používaný hlavne ako kamenivo pri stavbe ciest a tiež ako stavebný kameň. Z vápenca sa istý čas pálilo aj vápno. Na okraji kameňolomu je les. Lokalita starého vápencového lomu je v súčasnosti využívaná horolezcami ako cvičná skala a slúži aj ako výcvikové miesto Horskej záchrannej služby – Vysoké Tatry. Zaujímavosťou je, že v roku 2004 horskí záchranári vybudovali v 50 m skalnej stene kameňolomu v Tatranskej Kotline tzv. via ferratu (železnú cestu) – oceľovým lanom odistenú lezeckú cestu.

Súčasnosť

Lom slúži ako cvičná skala s odistenými cestami. Na niektoré cesty sa nastupuje priamo z via ferraty. Samotná ferrata je takmer čisto skalná s minimom umelých prvkov. Na celej trase sa nachádzajú iba dve kramle a tri stupačky. Toto miesto je obľúbené hlavne pre ľahkú dostupnosť - 3 min. od auta. Trochu nevýhodou je severne orientovaná skala. Slnko tu zapadá skôr a po daždi skala schne dlhšie ako obyčajne.

  • obtiažnosť C
  • dĺžka 120 m
  • doba 15 min
  • nástup 5 min priamo pod lomom
  • zostup 5 min hrebeňom po okraji lomu alebo lesom zo zadnej strany steny

Pokyny

1. Odporúčanou výbavou pri návšteve ferraty je ferratový set (prilba, sedák a tlmič pádov).

2. Ferrata je otvorená celoročne, je jednosmerná výhradne v smere zdola nahor. Podrobnosti o trase, výbave, zaujímavostiach, si môžete pozrieť na informačných tabuliach.

3. Za túto turistickú atrakciu neplatíte, čo znamená, že vstupné je dobrá nálada a úsmev na perách.

4. Odporúčame poistenie na hory, pre prípad zásahu horskej záchrannej služby.

5. Parkovanie je možné bezplatne na parkovisku priamo v Tatranskej Kotline.

Ako sa tam dostať

Za Tatranskou Kotlinou v smere do Ždiaru, hneď za odbočkou na Lendak je vpravo široký odstavný pás, kde je možné parkovať. Priamo od auta skaly nevidno, uvidíte však chodníček na druhej strane cesty. Ten vás po asi dvadsiatich metroch prudko do kopca dovedie priamo pod skalu.

Mapa

Video

Rady na záver

Via ferrata Tatranská Kotlina vedie značne exponovaným terénom. Použitie ferratového setu je tu preto nevyhnutnosť.

V prípade, že chcete ísť na ferratu Vy alebo chcete zobrať Vaše deti a nemáte s tým skúsenosti, obráťte sa na horských sprievodcov: www.outdoortour.sk.