Ferrata Dve veže


História

Ferrata Dve veže je najmladšia ferrata vybudovaná na Slovensku. Oficiálne bola otvorená 14.9.2019. Nejedná sa o jednu ferratu ale o malý ferratový park, kde sa nachádza viacero kratších, športových ferrát. Ferrata sa nachádza pred obcou Liptovské Revúce po pravej strane v Národnom parku Veľká Fatra. Nájdete ju v oblasti, ktorú miestni zvyknú nazývať „Zahorovo“.

K ferrate vedie prístupový chodník, na ktorom sú umiestnené aj informačné panely.

Súčasnosť

Na ferrate Dve veže je spolu 9 kratších ferrát, ktoré podľa Schallovej stupnice dosahujú najťažšiu obtiažnosť C/D – stredne ťažké. Tieto ferraty nie sú vhodné pre deti do 10 rokov. Celkovo je na ferrate 380 metrov oceľových lán, množstvo stúpačiek a dve lanové premostenia. Jednotlivé varianty via ferratových ciest sú označené názvom a náročnosťou.

Z najvyššieho bodu ferraty sa Vám ponúkajú krásne výhľady na okolité vrchy Nízkych Tatier (Končitá, Malý Zvolen, Čierna Hora), Veľkej Fatry (Krížna, Frčkov) a tiež na Národné parky Veľká Fatra a Nízke Tatry, ktoré oddeľuje rieka Revúca.

Stručné informácie o Ferrate Dve veže:
- Nadmorská výška - cca 800 m.n.m
- Prevýšenie jednotlivých ciest - od 20 m do 70 m
- Pôvod - skala je vápencového pôvodu
- Rozloženie - ferrata pozostáva z 3 skalných veží - jednej menšej a 2 dominantných, veže sú prepojené lanovými mostami (lanové kone)
- Možnosť zostupu – z dvoch veží vedie zostupový chodník na začiatok ferrát
- Obtiažnosť ferratových trás - trasy sú rozdelené na ľahšie a náročnejšie, podľa stupňov B, C, a C/D
- Súčasťou ferraty je aj náučný chodník s informačnými panelmi, plný zaujímavostí o miestnej faune a flóre, lesníctve, ako aj o pohybe na ferrate

V prípade vážneho úrazu, uviaznutia, alebo akýchkoľvek zdravotných problémov sa treba obrátiť na tiesňovú linku Horskej záchrannej služby 18 300.

Pokyny

1.Predpísanou výbavou pri návšteve ferraty je ferratový set (prilba, sedák a tlmič pádov) a rukavice. Na Výzvu odporúčame aj prsný úväz.

2. Ferrata je prístupná od 15. júna do 31. januára a je jednosmerná výhradne v smere zdola nahor. Podrobnosti o trase, výbave, zaujímavostiach, si môžete pozrieť na informačných tabuliach.

3. Odporúčame poistenie na hory, pre prípad zásahu horskej záchrannej služby.

4. Parkovanie odporúčame pod vlekmi v Nižnej Revúcej, kde je dostatočná plocha na parkovanie. Od ferraty je to vzdialené cca 15 min.

5. Nikdy nechoďte na ferraty počas dažďa a búrky.

Ako sa tam dostať

K ferrate Dve Veže sa dostanete po vyznačenom chodníku, ktorý začína pred obcou Liptovské Revúce. Po pravej strane, hneď za futbalovým ihriskom začína chodník, ktorý Vás dovedie ku skalným vežiam, ktoré sú viditeľné už z cesty. Pri poslednom, 3. informačnom paneli odporúčame obliecť si ferratovú výstroj a pokračovať k prvým lanám.

Mapa

Video

Rady na záver

V zimnom období odporúčame aj mačky a čakan. V prípade, že chcete ísť na ferratu Vy alebo chcete zobrať Vaše deti a nemáte s tým skúsenosti, obráťte sa na horských sprievodcov www.outdoortour.sk.